پــــــایگاه اطلاع رسانــی آموزش و پرورش

«رتبه‌بندی» و «حقوق» معلمان تغییر می‌کند.

 دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه مقرر شده کمیته سه جانبه‌ای برای تهیه و تصویب نظام رتبه‌بندی معلمان تشکیل شود، گفت: با تصویب این نظام نامه تحول اساسی در نوع «رتبه‌بندی» و «حقوق» معلمان آنها ایجاد خواهد شد.

مهدی نویدادهم در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: یکی از احکام سند تحول، استقرار نظام رتبه‌بندی معلمان است و بر این اساس معلمان پس از تایید شایستگی‌های خود به چندین گروه تقسیم خواهند شد.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی چنین رتبه‌بندی وجود ندارد و این موضوع از لحاظ منزلت اجتماعی و دریافت حقوق معلمان علیرغم اینکه سنوات خدمت آنها متفاوت و کارایی و اثربخشی آنها بالاست وجود ندارد و به صورت یکسان درنظر گرفته شده است.

نوید ادهم تصریح کرد:‌ در حال حاضر معلمی که دارای یک سال سابقه تدریس است با معلمی که دارای 30 سال سابقه است با عنوان «معلم» نامیده می‌شوند، این در حالیست که در سایر اقشار از جمله نیروهای نظامی و اساتید دانشگاه این نظام رتبه‌بندی وجود دارد، لذا مقرر شد بر اساس این تجارب نظام رتبه‌بندی برای معلمان نیز لحاظ شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: بر اساس این بخش از سند تحول بنیادین و در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، آنها نیز تاکید داشتند که این نظام رتبه‌بندی باید اجرا شود و یک طرح ضروری برای آموزش و پرورش است.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس مقرر شد، کمیته سه جانبه‌ای با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل و نظام رتبه‌بندی معلمان تهیه شود.

نوید ادهم با بیان اینکه این نظام نامه تا پایان دولت دهم تهیه و تصویب خواهد شد تاکید کرد: پس از تصویب و ابلاغ آن تمامی معلمان بر اساس این نظام‌نامه رتبه‌بندی شده و حقوق و مزایای دریافتی آنها نیز متاثر از این رتبه‌بندی خواهد بود. ضمن آنکه برای معلمان در پایه‌ها و سوابق مختلف عناوین جدیدی درنظر گرفته خواهد شد.

نوشته شده توسط امیر حدادپور در پنجشنبه ششم مهر 1391 ساعت 1:59 | لينک ثابت |

حاجي بابايي:
حوزه‌ها پنج‌شنبه‌ها تعطيلند؛چرا مدارس نباشند؟ 

 وزير آموزش و پرورش با دفاع مجدد از تعطيلي تمامي مقاطع تحصيلي در روزهاي پنج‌شنبه، گفت: مدارس ابتدایی از حدود دو سال پیش تاکنون در روزهای پنج‌شنبه تعطیل است. منتقدان وزارتخانه ابتدا نقدهای تند و تیزی روی تعطیلی مدارس ابتدایی داشتند. اکنون که اعلام شده تمامی مقاطع تعطیل است، آنها می‌گویند که تعطیل شدن مدارس ابتدایی اشکالی ندارد و باید مانع از تعطیلی راهنمایی و دبیرستان شد.

حميدرضا حاجي بابايي در گفت‌و‌گو با مهر ادامه داد: حرف من این است اگر کار ما در حوزه تعطیلی پنج‌شنبه‌ها برای ابتدایی غیرکارشناسی بود، چرا این منتقدها از مواضع خود کوتاه آمده و حالا می‌گویند که تعطیلی مدارس ابتدایی اشکالی ندارد؟!

وی اضافه كرد: حوزه‌های علمیه و دانشگاه آزاد هم در روزهای پنج‌شنبه تعطیل است. چرا این همه اصرار وجود دارد که پنج‌شنبه‌ها، مدارس باید باز باشد. وي با اشاره به برخي از دلايل تعطيلي پنج‌شنبه‌ها اضافه كرد: ما معتقدیم که هم اکنون شکاف بین نسلی ایجاد شده است. خانواده‌ها بسیار کم در کنار یکدیگر هستند. بنابراین باید شرایطی را فراهم کرد تا خواهر و برادر و پدر و مادربیشتر در کنار هم باشند.

نوشته شده توسط امیر حدادپور در پنجشنبه ششم مهر 1391 ساعت 1:58 | لينک ثابت |

پنجشنبه ها حضور در مدارس اجباری نیست 

 معاون آموزش متوسطه آموزش پرورش گفت: براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش فعالیت درسی دانش آموزان از شنبه تا چهارشنبه الزامی است، در حالی که پنجشنبه‌ها اجباری برای حضور دانش آموزان در نیست.

به گزارش برنا، ابراهیم سحرخیز در ارتباط با تعطیلی پنجشنبه‌ها اظهار داشت: براساس قانون شورای عالی آموزش و پرورش روزهای پنجشنبه در هر سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان برای فوق برنامه‌ها در نظر گرفته شده و با صلاحدید مدیران مدرسه است.

وی ادامه داد: براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش فعالیت درسی دانش آموزان از شنبه تا چهارشنبه الزامی است، این در حالی که پنجشنبه‌ها اجباری برای حضور دانش آموزان نیست.

سحرخیز تصریح کرد: مدارس با اختیار دانش آموزان و اولیا، در روزهای پنجشنبه می‌توانند فعالیت‌ها و برنامه‌های تفریحی، گردشی و ورزشی داشته باشند و لذا باید تمامی این برنامه‌ها با سلایق و علایق دانش آموزان صورت گیرد.

وی اضافه کرد: تاکید و توصیه ما به مدیران مدارس این است که این طرح را به اجرا در بیاورند و این فعالیت‌ها را در روزهای پنجشنبه برای دانش آموزان داشته باشند.

سحرخیز در پایان گفت: مدیران مدارس باید آنچه را که مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش بوده را اجرا کنند؛ بنابراین مصوبه، پنج روز اول هفته برای دانش آموزان الزامی است، این در حالی که اجرای برنامه‌های غیر درسی و غیر رسمی در روزهای پنجشنبه است.

نوشته شده توسط امیر حدادپور در چهارشنبه پنجم مهر 1391 ساعت 1:24 | لينک ثابت |

شورای عالی آموزش و پرورش تصویب کرد؛

امکان ادامه تحصیل ترک تحصیل کنندگان پایه اول متوسطه

به گزارش روابط عمومي معاونت آموزش متوسطه به نقل از پانا، در هشتصد و هفتاد و یکمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش، الحاق یك ماده به آیین نامه آموزشی دوره متوسطه روزانه (سالی- واحدی) بررسی شد.
بر اساس این ماده واحده: دانش آموزان پایه اول متوسطه كه بعد از امتحانات نوبت اول به دلیل غیبت غیر موجه ترك تحصیل می كنند، می توانند در سال تحصیلی بعد با رعایت سایر شرایط در پایه تحصیلی مذكور ثبت نام كنند و ادامه تحصیل دهند. ترك تحصیل این قبیل افراد جزو سنوات تحصیلی منظور نمی شود.
با تصویب این ماده واحده، تبصره 2 ماده 5 و ماده85 و بند «و» تعاریف مربوط به فصل چهارم(ضوابط سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان) آیین نامه آموزشی دوره سه ساله متوسطه روزانه (سالی- واحدی) توسط دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش اصلاح و ابلاغ می شود.

نوشته شده توسط امیر حدادپور در چهارشنبه پنجم مهر 1391 ساعت 1:12 | لينک ثابت |